Materiał Negatywowy

W fotografii klasycznej obraz naświetlany jest na materiałach światłoczułych . Na ogół jest to obraz negatywowy czyli czarne to białe , białe czarne . Do kobiecej fotografii portretowej moim ulubionym materiałem jest Ilford Delta 100 Professional . Dość trudny , ale jednocześnie najostrzejszy o znakomitej tonalności materiał . Drugim jaki wykorzystuję to Kodak Trix 400 . Bardziej reportażowy , ale przy odpowiedniej obróbce również niezły materiał portretowy . Do fotografii kolorowej najchętniej używam Fuji 400H .

Obraz negatywowy

Po procesie chemicznym i wysuszeniu otrzymujemy docelowy obraz negatywowy . zawsze po zakończeniu obróbki chemicznej robię dokładne oględziny otrzymanego materiału . Sprawdzam równomierność naświetlenia , ostrość , braki lub wady emulsji , kontrast , tonalność . Od tego zależy dalsze postępowanie z obrazem . 

Obróbka chemiczna

Po naświetleniu filmu podczas sesji fotograficznej kolejnym etapem jest poddanie materiału odpowiedniej obróbce chemicznej . Namaczanie,wywoływanie ( wołanie tak niektórzy lubią),przerywanie , utrwalanie,płukanie . Proces kolorowy przebiega podobnie , ale są pewne różnice . Wszystkie roztwory wykonuję wg. klasycznych receptur . Różnicuję w zależności od sposobu naświetlania i oczekiwanego efektu . Przy portretach w jednym przypadku staram się osiągnąć efekt miękkości w innym wyciągam jak najwięcej ostrości .  Wszystko również zależy od użytego filtrowania . 

Pozytyw

W fotografii tradycyjnej ostatecznym procesem jest otrzymanie obrazu pozytywowego na papierze.Najczęściej stosuję multigradacyjny papier światlłoczuły Ilforda . Najczęściej w pełnym macie . Czasem stosuję papiery w połysku Fomy . Daje nieco cieplejszy obraz . Papiery Ilforda dają znakomitą głęboką czerń . Wybór zależy od tematu fotografii i ewentualnej dalszej obróbki np. sepiowania . Wszystkie roztwory przygotowuję w zależności od planowanego efektu .

Modyfication 2020© ArtSepia by Krzysztof Swęd Radom Poland    >  Modular-Tech  <

  • Instagram